هفته گذشته یکی از دوستان دوران دانشگاه که چند سالی از او بی خبر بودم زنگ زد و بعد از سلام و احوالپرسی گفت که از طریق تبلیغ در فضای مجازی و اینترنت! با اماکن تفریحی بافق اشنا شده و چون در یکی از اژانسهای مسافرتی توریستی پایتخت فعال است قصد دارند برای ایام نوروز با چند اتوبوس از مسافران داخلی و توریستان خارجی به بافق بیایند (از طریق پخش سراسری مستند گردشگری بافق از تلویزیون با شهر گردشگری بافق! اشنا شده بودند)

پیش خود گفتم بهتر است در شهر گشتی بزنم که اگر ایرادی هست به مسئولین اطلاع رسانی کنم تا در جهت بر طرف کردن ان اقدام کنند.

بهمین خاطر از ورودی شهر و اولین میدان که میدان غدیر است و از زمان ساخت ان حدو ده سالی می گذشت ! شروع کردم، چند روزی بود که دیگر کاری در ان انجام نمی شد و به حال خود رها شده بود. هنوز هیچگونه فضای سبزی در ان ایجاد نشده بود.

از میدان غدیر تا میدان معلم از لحاظ فضای سبز به دو طرف جاده رسیدگی نشده بود و بدون گل و فضای سبز ایده ال رها شده بود!

از میدان غدیر به طرف صادق اباد که مسیر تردد کامیونهای حمل کنسانتره و البته مسافران نوروزی است، بلواری است که ان هم به حال خود رها شده و تنها در ابتدای بلوار و در محوطه بین بلوار چند کامیون ، خاک برای ایجاد فضای سبز خالی شده بود ! و دیگر به فضای سبز ان رسیدگی نشده بود.
به طرف میدان معلم هم بلوار به همان شکل سابق و بدون فضای سبز خاصی رها شده بود.

به امامزاده عبدا..‌. که رسیدم از طرف درب ورودی اصلی ان وارد شدم که باید از پله ها برای وارد شدن به صحن امامزاده عبور کرد و راهی برای عبور ویلچر نبود!(تنها از درب پشتی و از شیب نسبتا تند با ویلچر می توانستی وارد شوی که پس از ورود به صحن برای وارد شدن بطرف حرم ، می بایست از طرف ورودی زنان، جانبازان عزیز وارد شوند که ان هم با جمعیت زنان برای ورود به حرم تلاقی داشت!)

به طرف میدان شهدا راه افتادم و برای بازدید از بقعه تاریخی و کهن قاضی میر جعفر از بلوار شهدا! بطرف قاضی میرجعفر راهم را ادامه دادم.
در مسیر به میدان محمدتقی خان بافقی افتخار بافق و استان یزد ! رسیدم، والی زمانهای گذشته یزد که اثار تاریخی زیادی برای مردم یزد و بافق به یادگار گذاشته اند! که پس از رسیدن به میدان ان را مانند هفت سال گذشته بدون فضای سبز و روشنایی دیدم! که همین تاریکی میدان در شب باعث نارضایتی اهالی این مسیر نیز شده بود.
چنین میدانی برازنده شخصیت محمدتقی خان بافقی نبوده و نخواهد بود.

از میدان خان به طرف بقعه متبرکه قاضی میرجعفر حرکت کردم از لحاظ فضای سبز مسیر کار خاصی بمانند سالهای گذشته انجام نشده بود در مسیر تنها تابلوی میراث فرهنگی که نوشته بود هر گونه دخل و تصرف در این مکان پیگرد قانونی دارد به چشم می خورد، به بقعه که رسیدم تابلوی دیگری از اداره میراث فرهنگی را دیدم که جلوی ان را با بلوکهایی اتاقکی ساخته شده بود! و مانع دیده شدن تابلو می شد!
جلوتر و در محوطه بازی کودکان همان چند عدد وسیله بازی سالیان قبل که فرسوده شده بود موجود بود ان هم در کنار چندین بلوک سیمانی رها شده در ان که امکان بروز حادثه تلخ برای کودکان وجود داشت.

پیشنهاد می شود مسئولین امر بویژه ریاست محترم میراث فرهنگی و هیئت امنای امامزاده و شهردار محترم برای این موارد چاره اندیشی کنند و به این نواقص رسیدگی کنند چون تا نوروز فرصت زیادی نمانده و برازنده شهر گردشگری بافق نیست که اماکن تاریخی و راههای عبوری ان بدین شکل رها شده باشد‌، عکسها گویای مطالب می باشند.

محمود حاجی  محمدی

 

برچسب ها : ,
 1. ناشناس

  گردشگری بافق فقط در پارک آبشار و مسیر پارک بطور ابرومند خلاصه شده اونم فقط به همت شهردار عزیز سید بزرگوار.اونای دیگه فعلا بالمعطله

 2. رنجبر بافقی

  خیلی قشنگ و کاملا منفی نوشته شده ، به نظرم زنگ بزنید دوستتون نیان اگه وضع بافق اینجوریه

  البته حس میکنم شروع این متن یه جایی به چشمم خورده ، فکر میکنم حدود یک سال پیش در یکی از سایت ها مطلبی با همین مضمون دیده باشم .

 3. ناشناس

  میراث فرهنگی باید بیشتر از این به قاضی میرجعفر که محل سکونت اولبه مردم بافق بوده اهمیت بدهد ولی متاسفانه حتی به بلوکهای رها شده در محیط بازی کودکان هم توجهی نکردند چرا به بناهای تاریخی اهمیتی داده نمیشودق

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کد امنیتی: *