استان یزد با دارا بودن بیش از ۵۰ نوع ماده معدنی، رتبه نخست کشور را به لحاظ تنوع مواد معدنی دارد.

به گزارش عصر بافق ؛ تلاش برای رسیدن به خودکفایی، کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی و مدیریت جهادی که  از مهمترین راه‌های رسیدن به اقتصاد مقاومتی است.

در راستای قطع وابستگی به درآمد‌های نفتی و شکل گیری اقتصادی متکی بر توان داخلی باید به سایر منابع راهبردی و مادر کشور از جمله بخش معدن توجه ویژه‌ای داشت.

بر اساس آمار‌ها ایران، پنجمین کشور ثروتمند جهان در ذخایر منابع طبیعی و دهمین کشور ثروتمند دنیا در ذخایر سنگ آهن است و با داشتن یک درصد جمعیت جهان، بیش از هفت درصد منابع معدنی دنیا را در اختیار دارد.

ایران با در اختیار داشتن ۶۸ نوع ماده معدنی، ۳۷ میلیارد تن ذخیره قطعی و ۵۷ میلیارد تن ذخیره احتمالی و وجود بیش از ۵ هزار معدن فعال، زمینه اشتغال ۱۱۴ هزار نفر بصورت مستقیم را در مناطق مختلف کشور فراهم نموده است.

در این بین استان یزد دومین استان کشور از نظر استخراج و ذخایر مواد معدنی  محسوب می‌شود.

بافق، بهشت معادن ایران

شهرستان بافق یکی از غنی‌ترین مناطق به لحاظ بهره مندی از معادن است و در این میان سنگ آهن دارای بیشترین و غنی‌ترین معادن در این شهرستان است که از این رو بافق را شهر معدنی ایران می‌نامند.

شهرستان بافق دارای معادن گوناگون و ارزشمندی از قبیل: سنگ آهن چغارت، فسفات آسفوردی، آنومالی مالی شمالی، سرب کوشک، سنگ آهن سه چاهون، میشدوان و زاغیا است.

حمید رحیمی مدیر فنی و مهندسی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی بافق در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد  گفت: در یک سال گذشته بیش از ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن سنگ از دو معدن میشدوان و چاه گز استخراج شده است که از این میزان حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن است.

رحیمی افزود: بیشترین محصول سنگ آهن پرعیار مربوط به معدن چاه گز با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و بیشترین نرمه تولید شده در معدن میشدوان با بیش از ۵۱ هزار تن نرمه سنگ آهن است.

استان یزد بزرگترین تولید کننده سنگ آهن در کشور است و سالانه ۳۰ میلیون تن سنگ آهن در معادن استان تولید و به استان‌ها وکشور‌های مختلف صادر می شود.

استان یزد، رتبه اول در تنوع مواد معدنی

علمدار یزدی رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان یزد در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد گفت: استان یزد با دارا بودن پانصد و چهل معدن کوچک و متوسط، دومین استان معدنی کشور و رتبه اول از لحاظ تنوع ذخیره معدنی را داراست و همچنین تامین کننده پنجاه درصد از مواد معدنی مورد نیاز صنایع کشور است.

محمدرضا علمدار یزدی با اشاره به اینکه استان یزد قطب تولید سرب، روی و باریت کشور است افزود: معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه و دومین معدن سرب و روی دنیا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد به وجود یازده هزار و هشتصد و ۲۵ اشتغال معدنی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: استان یزد در سال‌های ۹۵ و ۹۶ رتبه نخست در زمینه صدور گواهی کشف معدن و صدور پروانه بهره برداری را به خود اختصاص داده است.

علمدار در ادامه به رتبه سوم استان در حوزه تولید فولاد اشاره و بیان کرد: استان یزد دارای زنجیره کامل تولید فولاد، شیشه‌ی جام و همچنین اسید فسفوریک از معدن تا بهره برداری است و در زمینه تولید این محصولات به خود کفایی رسیده است.

ذخیره معادن استان یزد، دو میلیارد تن است

رئیس خانه معدن استان یزد گفت: از پانصد و چهل معدن استان، پنج مورد در مقیاس بزرگ ملی قرار دارد و بقیه در حد متوسط و کوچک هستند که باید برای حفظ و توسعه اشتغال حمایت جدی از این مجموعه‌ها شود.

افضلی پور افزود: از میان معادن ملی می‌توان به سنگ آهن چادرملو اردکان، زغال سنگ بافق (۲ معدن)، سرب و روی مهدی آباد مهریز و اورانیوم ساغند اشاره کرد.

بگفته وی ذخیره قطعی معادن استان یزد حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده است.

رئیس خانه معدن استان یزد یادآورد شد: هم اکنون متقاضیان ۲۷۵ فقره پروانه صدور اکتشاف در حال فعالیت هستند که منجر به صدور گواهی کشف و پروانه بهره برداری می‌شود.

به گفته افضلی پور، یزد از نظر ذخیره معدن سرب و روی در کشور در صدر قرار دارد و تا سال آینده ذخایر موجود این بخش بالفعل خواهد شد.

رییس خانه معدن استان یزد خاطر نشان کرد: تشویق معادن برای حرکت به سمت تولید و فرآوری، صادرات مواد خام معدنی را کاهش می‌دهد و ارزش افزوده ای را برای کشور به همراه دارد.

منبع  : باشگاہ خبرنگاران جوان

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کد امنیتی: *