روز گذشته بخشی از حسینیه قنبریه بنای تاریخی مربوط به زمان قاجار در بافق فرو ریخت ! / مقصر کیست ؟!
به گزارش عصر بافق ؛ حسینیه قنبریه بنای تاریخی مربوط به زمان قاجاریه و با قدمت بیش از ۲۵۰ سال که در سال ۸۶ با شماره ۱۴۵۴۳ به عنوان میراث ملی ثبت سند شده است تخریب شد.

مقصر کیست ؟! میراث فرهنگی و گردشگری ، اوقاف و یا شهرداری ؟!

وقتی مسوولان توپ را به زمین یکدیگر می اندازند !

خبرنگار ما به سراغ مسوولان مربوطه رفت پاسخ های آن ها شنیدنی است ! به عنوان یک رسانه تنها موظف به انعکاس سخنان آن ها هستیم و قضاوت را به عهده مردم میگذاریم !

پیشاپیش عذرخواهی ما را به دلیل طولانی شدن مطلب پذیرا باشید چرا که ناگزیریم تمامی مطالب مهم سخنان هر سه نفر را در یک گزارش در کنار هم قرار دهیم.
بخوانید ….

پلان اول : میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی / قسمت تخریب شده زیر نظر ما نیست !

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در این خصوص گفت :  قسمت تخریب شده انبار حسینیه است و زیر نظر اوقاف !!!  این قسمت اصلا ثبتی نیست که در حوزه اختیارات میراث باشد و ما به آن رسیدگی کنیم .
لیلی رنجبر ادامه داد : بنای اصلی حسینیه که ثبت سند ملی شده است در سال ۹۵ با هزینه شهرداری بازسازی شده و حداقل تا ۱۰ سال دیگر محکم است.
وی افزود : اوقاف در خصوص واگذاری این قسمت و سایر بناهای تاریخی به شدت سخت گیری می کند !(این قسمت را به خاطر بسپارید تا بعد… ) و در زمینه رسیدگی به انبار کوتاهی کرد و درآمد موقوفه را خرج آن نکرد.
رئیس میراث گردشگری از شهرداری نیز گلایه کرد و گفت : شهرداری جهت تعریض پیاده رونکات ایمنی را رعایت نکرده است چرا که بناهای تاریخی احتیاج به پشت بند دارد و حتی کارشناس ما به آن ها گوشزد کرده بود که باید پای دیوار بسته شود تا به بنای اصلی آسیبی نرسد .

پلان دوم : اداره اوقاف / نزدیک به هزار بنا از این قبیل بناهای تاریخی زیرنظر اوقاف است  علم غیب نداشتیم که بر روی زمینی که محکم نبوده دیوار سیمانی ساخته اند!

رئیس اداره اوقاف در پاسخ به این سوال که چرا در خصوص بنای تخریب شده رسیدگی و پیگیری نکردید گفت : کی گفته پیگیری نکردیم به محض تخریب به آنجا رفتیم !
پرسیدم مگر باید بعد از تخریب بروید؟ شما باید قبل از تخریب رسیدگی کنید !(نوش دارو پس از مرگ سهراب ؟!)
پاسخ شنیدم : برای چی قبلش برویم ؟ هزارتا از این بناها زیر نظر اوقاف است !!!
گلچین ادامه داد: پیاده روی این خیابان در زمان ریاست من بازسازی نشده است که رسیدگی کنم !  در زمان ریاست قبلی اوقاف ، شهرداری خاکبرداری کرده تا خیابان را تسطیح کنند و همچنین دیوارهای این بنا سیمان کاری شده و من از کجا بدانم روی زمینی که محکم نبوده است  دیوار سیمانی ساخته اند.
وی در خصوص  سخت گیری اوقاف در واگذاری بناهای تاریخی وقفی از جمله این حسینیه بیان داشت : در زمان ریاست یکساله من مکاتبه ای در این خصوص صورت نگرفته و اگر مدرکی دارند رو کنند‌.
رئیس اداره اوقاف خاطر نشان کرد : ما منعی برای فروش نداریم فقط باید مجوز بگیریم و دلیل قانع کننده داشته باشیم مانند اینکه شهرداری یا میراث بگوید این در طرح ما قرار گرفته که اوقاف یا معوض میگیرد یا  میفروشد و اوقاف شهرستان به خودی خود نمیتواند برای زمین های وقفی تصمیم بگیرد.
گلچین در پاسخ به این سوال که در این یکسال از حسینیه بازدید نکردید گفت : دوبار بازدید کردم  اما من که مهندس عمران نیستم یا علم غیب ندارم  که بدانم در حال تخریب است.
پرسیدم این بنا ۲۵۰ سال قدمت دارد با حسینیه تازه ساخت فرق دارد چطور نمی دانستید ؟!
پاسخ شنیدم : میدانید زیر این دیواری که بالا رفته چیست ؟ نباید دیوار سیمانی را روی زمین شنی بسازند چه کسی انجام داده ؟ شهرداری یا میراث؟

پلان سوم : شهرداری / نشود که به خاطر  خدمات داوطلبانه شهرداری ،   ارگانهای متولی وظایف و تکالیف  ذاتی و قانونی خود را  از خود دور کنند!

شهردار بافق در خصوص این تخریب عنوان کرد :  بخش آوار شده بنا به اعلام میراث فرهنگی و اداره اوقاف به عنوان متولیان ملک مذکور ، انباری بوده که چندین سال قبل به حسینیه اضافه شده است و متعلق به بخش ثبتی و تاریخی حسینیه نبوده است .
نوروز زاده ادامه داد : قریب به دو سال قبل شهرداری همانند چندین بنای دیگر ، داوطلبانه با هماهنگی میراث فرهنگی ، به منظور حفظ بنا اقدام به استحکام بخشی قسمت تاریخی حسینیه نمود و اصالتا میراث فرهنگی اعلام کرد که با هماهنگی اوقاف میتوان این انباری را به علت نداشتن ارزش تاریخی حذف کرد که البته اوقاف اقدامی نکرد.
وی افزود:  دیوار مذکور به عللی از جمله عدم پی سازی لازم فرو ریخته است.
شهردار در خصوص ساخت دیوار سیمانی و عدم محکم کاری بیان داشت : دیواری از سوی شهرداری ساخته نشده که محکم باشد یا نباشد و صرفا با توجه به زشتی دیوار فرسوده انبار مشرف به خیابان که مملو از نوشته ها و سیاهی بوده با نظر میراث اقدام به اندود سیمان برای پوشاندن زشتی های آن کرد.
نوروزاده در خصوص عدم رعایت نکات ایمنی درمورد عریض کردن پیاده رو خاطر نشان کرد :پیاده رو از سوی شهرداری عریض نشده و صرفا باقی مانده ِ ملک خریداری شده از مردم به عنوان پیاده رو در نظر گرفته شده و هیچ قسمتی از حسینیه جهت عریض شدن پیاده رو استفاده نشده است.

وی در مورد عدم درخواست به اوقاف در خصوص واگذاری انبار گفت : در گذشته نامه نگاری انجام شده واین موضوع  با آقای گلچین نیز مطرح شده است !

شهردار در پایان خاطر نشان کرد : نشود که به خاطر  خدمات داوطلبانه شهرداری ، ارگانهای متولی وظایف و تکالیف ذاتی و قانونی خود را  از خود دور کنند!

 

عصر بافق : اینکه هرکدام دیگری را مقصر میکنند به خودشان مربوط است و قضاوت در مورد اینکه حق با چه کسی است و کدام یک مقصر هستند هم به عهده مردم است اما آنچه اهمیت دارد این است که این تخریب گرچه مربوط به قسمت ثبتی نبوده ولی می توانست موجب آسیب رساندن به بنای تاریخی اصلی شود( و چه بسا که شده باشد)  بهتر است هرچه سریعتر مرمت صورت بگیرد و درس عبرتی باشد تا سایر بناهای تاریخی به چنین سرنوشتی دچار نشوند .

لطفا قبل از تخریب به فکر مرمت باشید همگی با هم نه علیه هم ! 

 

 1. حقگو

  حسینیه قنبربه تخریب شد
  روزی را ببین که مسجدجامع هم در اثر سهل انگاری خراب شود

 2. ناشناس

  فقط همین رو بگم بقول شهردار عزیزمون خدمات داوطلبانه این عزیز بهمراهی شورای شهر باعث … بعضی ادارات یا بهتر بگم نمایندگیها شده.
  شهردار عزیز این جواب میراث بجای دست مریزاد شما بود
  چه خون دلها خوردید در بازسازی حوض بازو و…
  شهردار جونم تازه فرموندار گفتن شما مویرگی تو محله ها کار فرهنگی هم بکنید فکر کنم فرموندار هم فهمیده … بنا نیست کار فرهنگی کنن حتی با بودجه ۳ میلیارد و هفتصد میلیونی …
  خدایا خودت به داد مسجد جامع قدیمی و حمام ها و اب انبارها برس.
  همش تقصیر …

 3. الکی خوش

  از مدیر کل جدید میراث میخاهیم تحت تاثیر هوچی بازیهای سیاسیون بافق قرار نگیرن و یه تحولی در میراث بافق ایجاد کنن تا هم گردشگری بافق و کمپهامون که روبه ورشکستگی هستن نجات یابن هم بناهای تاریخیمون حفظ بشن و هم صنایع دستیمون احیا بشه
  وگرنه اظهار تاسف از تخریب روز افزون بناهای تاریخی ساده ترین کار میراث شده

 4. همشهری

  کاش یکی بیاد وردی بخونه که تا ده سال دیگه که قولشو دادن حسینیه پابرجا بمونه که خدایی نخواسته مثل خونه های بهزیستی اینبار گناه را گردن قنات میندازن

 5. شناس

  ما نفهمیدیم رییس میراث فرهنگیه یا رییس میراث گردشگریه یا رییس نمایندگیه یا سرپرست نمایندگی؟؟؟

 6. بافقی

  مقصر ما مردم هستیم که گیر مسئولان بی توجه وبی دغدغه افتادیم….

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کد امنیتی: *