توانمندی برای انجام فعالیت های مختلف حرفه ای و فنی در دنیای امروز، فرد سالم و معلول نمی شناسد و تمامی افراد با سطح توانایی مختلف، سعی در انجام کارهای آسان، سخت و حتی خیلی سخت دارند.
امروزه با وجود آموزش های پیشرفته و توانایی های مختلف در افراد معلول، نمی توان افراد ناتوان به آنها نسبت داد چرا که بسیاری از آنها در مدارج مختلف علمی، هنری، ورزشی و حرفه ای سرآمد هستند. 

با توجه به شاخصه های اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، نزدیک به ۶۵۰ میلیون فرد معلول در دنیا وجود دارد که این افراد بنا به دلایل مختلف از جمله بیماری های مادرزادی، حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی و همچنین برخی بیماری های خطرناک به این معلولیت دچار شده اند. 

در ایران نیز طبق آمار سال ۹۰، افزون بر یک میلیون و ۵۰ هزار نفر دچار معلولیت هستند .

یکی از مهمترین مشکلات در حوزه توجه به معلولان، نگرش مردم به معلولیت به عنوان نقص و عدم توانایی در انجام کارهای مختلف است که افراد معلول را روز به روز گوشه گیرتر کرده و به انزوا می کشاند. 

این در حالی است که با نگاهی به اطراف خود می توان دریافت که بسیاری از معلولان، توانمندتر از افراد عادی و معمولی درجامعه حاضر می شوند و برای اثبات خود هم که شده، به کارهای سخت و در بسیاری موارد، دور از توان انسان دست می زنند که موجب تحیر دیگران می شود. 

حضور معلول جسمی حرکتی به عنوان موزیسین و خواننده موسیقی سنتی در کنسرت چند هزار نفری، انجام اختراع ثبت شده توسط بسیاری از معلولان، نوشتن متن های مختلف در حوزه های علمی، فرهنگی و هنری توسط معلولان، حضور معلول جسمی حرکتی با ضایعه نخاعی در جمع خوشنویسان برتر و تحصیل در دوره دکترای دانشگاه تهران در رشته ریاضی کاربردی توسط معلول ضایعه نخاعی تنها گوشه ای از حضور معلولان در رده های بالای اجتماعی در کشور به شمار می رود که موید تلاش بی وقفه آنان برای جدایی از ترحم جامعه است. 
از این رو در نظر داریم جهت آشنایی بیشتر مردم با توانمندی های افراد دارای معلولیت هرماهه اقدام به معرفی یک معلول موفق از شهر ،استان وکشور عزیزمان با عنوان “هر ماه آشنایی با یک معلول توانمند وافتخار امیز” نمائیم .

تهیه و تنظیم : مهرنگار گرگیج “همیار جامعه معلولین”

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کد امنیتی: *