ایام تاسوعا و عاشورای سال گذشته به دعوت یکی از آشنایمان به شهر طبس رفتیم تا برای اولین بار از نزدیک با مراسم عزاداری آنجا آشنا شویم.
در ابتدای ورود به طبس به زیارت امامزاده حسین (ع) رفتیم. چه صحن با شکوه و چه خدمات رفاهی پسندیده ای که برای زائرین انجام می شد.
در دو طرف امامزاده محلی برای پخت و پز برای مسافرین در نظر گرفته بودند، کمی آن طرف تر فروشگاه رفاهی با کلیه مایحتاج مورد نیاز و در ادامه اتاقها و سوئیتهایی که برای مسافرین و زائران راه اندازی شده بود با سرویس دهی کامل.

پس از زیارت به منزل آشنایمان رفتیم. نزدیکیهای اذان مغرب، برای نماز جماعت و مراسم روضه خوانی شب تاسوعا به امامزاده رفتیم پس از نماز، گذری در امامزاده داشتیم و از نحوه خدمات دهی خادمان و فعالیت آنها اشنا شدیم و چه اقدامات رفاهی خوبی که برای زائرین انجام می شد.

برای روضه خوانی به محل روضه خوانی رفتیم، واعظ محترم چه زیبا از حوادث تاسوعا در کربلا برای مستمعین می گفتند، از رشادتهای حضرت عباس
و آب آوردن برای اطفال و …
سپس مداح به ذکر مصیبت و مداحی پرداختند و تمامی مردم در این مراسم سهیم بودند و دستی به سینه می زدند و اشکی بر چشم جاری می شد.
دیگر خبری از طبل و شیپور و اسب و شتر نبود !!
و چه عزاداری زیبا و سوزناکی شده بود.

صبح عاشورا برای اقامه نماز جماعت به حرم رفتیم و پس از نماز ، جمعیت برای زیارت عاشورا در صفوفی منظم نشسته بودند ، مداح پس از زیارت به نوحه خوانی مشغول و مستمعین در حال استماع این مداحی زیبا و اثر گذار

مراسم عاشورای طبس طبق برنامه ریزی انجام شده هر ساله برای هیئتها در ساعت مقرر اغاز و با نظم خاصی شروع می شد و چون دیگر اثری از اسب و شتر و شبیه بازی نبود محیط عزاداری نیز تمیز و مرتب باقی می ماند، حتی خبری از شربت و چایی در بین عزاداران نبود و اثری از ظروف یکبار مصرف هم نبود!

(شبیه بازی در طبس عصر و پس از پایان مراسم عزاداری هیاتها و و در مکان خاص خود انجام می شد و بازدید کننده های زیادی نیز از شبیه بازی آنجا استفاده می کردند و اشکها بود که بر گونه جاری می شد)

ظهر عاشورا هیئتها طبق لیستی که از کمیته امداد گرفته بودند، ابتدا غذاهای نذری خود را برای نیازمندان واقعی شهر می بردند، برای مریضان در بیمارستان نیز از غذای نذری به نیت شفا می بردند.
و دیگر خبری از شلوغی مردم هنگام پخش غذای نذری نبود و اثری از ظروف باقی مانده در خیابانها هم نبود و چه رسم نیکویی که از عاشورای طبس برای ما به یادگار ماند.

چه زیبا و پسندیده است اگر این رسم در شهرمان جا بیفتد تا دیگر شاهد ظروف یکبار مصرف در خیابانها و معابر نباشیم و باعث زحمت بیشتر برای خدمات شهرداری نگردیم.

محمود حاجی محمدی

برچسب ها :
  1. رنجبر بافقی

    سلام . با تعاریف و کلماتی که شما نوشتید، یعنی در عزاداری های بافق اصلا اثری از نظم نیست ،یعنی روضه هایی که اینجا وعاظ محترم میگن ،با اونجا فرق داشته ، یعنی اسب و شتر خیابون ها را کثیف میکنن نه آدم ها،و نکته آخر اینکه چون شما ندیدین که غذا به نیازمندان داده نمیشه ،دلیلی بر این نیست که در بافق اصلا اینکار انجام نمیشه. این نوشته را خیلی بهتر میشد نوشت نه اینکه مثل داستان کسی که یکبار رفته بود اروپا و از هرچی تو ایران بود داشت ایراد میگرفت.
    اگر هدف آشنایی با عزاداری اونجا بود میشد از تصویر استفاده کرد نه …..

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کد امنیتی: *